Előfordul, hogy a vállalkozás az általa az ügyfele számára vállalt tevékenység elvégzésével más vállalkozót bíz meg. Ez a megbízott vállalkozó aztán az elvégzett munka után a megbízó vállalkozónak (azaz neked) számláz a köztetek megkötött alvállalkozói szerződés szerint – az ilyen, megbízott vállalkozó által kiszámlázott összeget tekintjük alvállalkozói díjnak. A megbízó pedig a vállalt tevékenység alvállalkozó általi elvégzése után szerződés szerint számláz az ügyfelének.
Ez a megoldás különösen gyakori pl. a...
A 2004. évi XXXIV. (Kkvtv.) törvény szerinti megfogalmazás (19.§ 6.) alapján
"olyan
- többségi állami tulajdonban lévő gazdasági társaság vagy
- a kollektív befektetési formákról és kezelőikről, valamint egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2014. évi XVI. törvény 4. § (1) bekezdés 17. pontjában meghatározott befektetési alap,
amelynek célja vállalkozások részére történő kölcsöntőke nyújtása."
A kölcsöntőke elnevezés igaz, de ne tévesszen meg senkit: mind az állami tulajdonban lévő gazdasági társaság, mind a befektetési alap a befektetett tőkéért cserébe...
Mindazon költségeket, amelyek a vállalkozás indításával és működtetésével összefüggésben adminisztratív szinten felmerülnek.
Példálózó jelleggel ilyen kiadások lehetnek:
A beruházás
- általában nagy értékű (néhány kivételtől eltekintve),
- a vállalkozás fejlesztését szolgáló,
- a beüzemelésük után a vállalkozást egy éven túl szolgáló
eszközök megvásárlása, létrehozása.
Az erre fordított összeg a beruházási költség.
A beruházás első kritériuma esetleges, de a legtöbb vállalkozó számára a beruházáshoz valamilyen nagy érték kapcsolódik. Könyvelési szempontból azonban a dolog így néz ki:
1. lépés: beruházás - ekkor vásároljuk meg, vagy építjük fel az adott eszközt (vagyontárgyat). Ez lehet egy telek, egy...
A bevétel (vagy árbevétel) az az összeg, amelyet a vevőidnek kiszámláztál (számvitelileg) és be is folyt a vállalkozásod bankszámlájára, kasszájába (pénzügyileg).
Jól látszik a számviteli (könyvelési) és a pénzügyi szemlélet közötti különbség. A számvitel adózási szempontú megközelítést alkalmaz. Mivel az ÁFA törvény szerint a számla kiállításának pillanatában ÁFA-kötelezettség keletkezik (kivéve az alanyi és tárgyi adómentes és a 0%-os adókulccsal kiállított számlákat), így minden számlán szereplő tételt a számvitelnek kötelessége...
A vállalkozás tulajdonában lévő vagy általa lízingelt gépjárművek fenntartásához szükséges kiadások, jellemzően
gyűjtőneve.
Az üzemben tartás költségeit mindig az viseli, aki a gépjármű forgalmi engedélyében üzemeltetőként van feltüntetve. (Ezért lehetséges, hogy bár a lízingelt autó még a lízingbe adó vállalat tulajdonában van, mégis a lízingbe vevő az üzemben tartó.)
A gépkocsiflotta összetételétől, használati céljától és...
Ahhoz, hogy a vállalkozás értékesíthesse a termékeit, és biztonsággal juttathassa el azokat a megrendelőihez, csomagolnia kell a termékeket. Ehhez különféle anyagokra van szüksége:
A csomagolási költség ezek beszerzésének, előállításának összessége.
A csomagolási költségekhez a nagyobb cégek hozzászámolják a csomagolásra fordított munkaidő költségét is. Ezzel ugyanis a csomagolásnak mint tevékenységnek a teljes költsége jól kimutatható. Kisebb vállalkozásoknál azonban, ahol egy-egy ember még többféle feladatkört ellát, és nehézkes mérni,...
A csőd olyan jogi eljárás, amelynek során rendezik annak a vállalkozásnak az adósságait, amely nem képes eleget tenni a pénzügyi kötelességeinek.
A csődeljárást részletesen szabályozza az 1991. évi XLIX. törvény a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról.
A csőd lehet
A csőd nem feltétlenül jelenti a vállalat felszámolását. A...
Bizonyos vállalkozási tevékenységek valamilyen hatósági engedély meglétéhez (pl. tűzvédelmi hatósági, NÉBIH-engedély stb.) vannak kötve. Ezen engedélyek nélkül a tevékenységet tilos gyakorolni, az engedélyek megszerzése pedig meghatározott összegbe kerül, amivel a tervezés és a költségek nyomon követése során kalkulálni kell.
Arról, hogy mely tevékenységek engedélykötelesek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Információs Rendszeréből lehet tájékozódni - ez a KAVIR, korábbi nevén eTUS.
Ismerkedj meg az ide vonatkozó tudásanyagainkkal is:
A vállalkozás érintettjei mindazok, akik valamilyen módon kapcsolódnak a vállalkozás működéséhez.
A vállalkozás tevékenységének vannak a vállalkozáson belüli (belső), illetve vállalkozáson kívüli (külső) érintettjei.
A belső érintettek működését, egymáshoz való viszonyát egy sor belső dokumentáció határozza meg:
50% Complete
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.